בתי השקעות – דרכי פעילות אופייניות

| 0

בניית וניהול תיקי השקעות היא משימה מורכבת, הקשורה באופן הדוק למציאות לא פשוטה המשתנה ללא הרף ותלויה בפקטורים רבים. כל מי שמעוניין בניהול תיק השקעות – בין אם מדובר באדם פרטי ובין אם בתאגיד ענק – ראוי לקבל שירות בו תיק ההשקעות יותאם באופן קפדני וזהיר ובשקלול המציאות הכלכלית למען טובתו האישית. לקוחות רבים פונים לבתי השקעות על מנת להיעזר בניסיון שצבר בית ההשקעות ועובדיו במטרה לבנות את תיק ההשקעות האישי הנכון ביותר עבורם. יחד עם זאת, חשוב לזכור שבתי השקעות רבים עשויים להשתמש במספר כלים פיננסיים שמיטיבים בראש ובראשונה עימם – ולא בהכרח עם לקוחותיהם.

תיק השקעות אידיאלי

ראשית, יש להבין כי כשם שאין שני אנשים זהים לחלוטין – כך גם לא יכולים להיבנות שני תיקי השקעות זהים. תיק השקעות ראוי הוא תיק שנבנה ומנוהל בהתאמה ספציפית ללקוח ובאופן מקצועי, קפדני, זהיר ומעל הכל – ללא ניגוד עניינים.

על התיק להיטיב עם הלקוח בלבד ולפיכך עליו להיבנות ולהיות מנוהל תוך בחירה מדוקדקת וזהירה של המוצרים הפיננסים האיכותיים ביותר והמשתלמים ביותר (מבחינת העמלות הנגבות בגינם).
כלומר – תיק השקעות הבנוי ומנוהל באופן האידיאלי הוא זה שבו משוקללים כל הפרמטרים שצוינו – אכן משימה בעלת מורכבות הדורשת ניסיון, מקצועיות אחריות ויושרה.

המצב בפועל: העדפה לקרנות הבית

למרבה הצער, בתי השקעות רבים נוהגים לרכוש לתיקים המנוהלים את מוצרי “הבית” – לדוגמא קרנות הנאמנות שהם עצמם הקימו (כלומר את “קרנות הבית)”, המלוות בדמי ניהול גבוהים יותר על פי רוב, ופעמים רבות גם נושאים תשואה נמוכה יותר מחלופות אחרות הקיימות בשוק.

מתוך כתבה שפורסמה בעיתון “גלובס”, 10-11 ביוני 2014, בשם “כך דוחפים מנהלי התיקים ללקוחותיהם את קרנות ‘הבית'” מאת עמית טסלר: “…כיצד ניתן להסביר את נטייתם של מנהלי התיקים (בבתי השקעות) לרכוש מוצר מדף דוגמת קרנות נאמנות שדמי הניהול בהן גבוהים מאלה של תיקי של תיקי ההשקעות… – ובכך להשית הוצאות נוספות על לקוחותיהם? ומדוע מעדיפים אותם מנהלים לרכוש דווקא את “קרנות הבית”, המנוהלות באותו בית השקעות בו הם מועסקים – למרות שלבית השקעות מתחרה יש קרנות טובות בהרבה?”

בדוח שפרסמה הרשות לניירות ערך לשנת 2013 עולה כי השנה הסתיימה עם תיקי השקעות בהיקף של למעלה מ- 18 מיליארד ש”ח, בהם היוו הקרנות יותר ממחצית משווי התיק כולו.

לתשומת ליבם של המשקיעים הקטנים-בינוניים

ציטוט חשוב נוסף מתוך אותו מאמר (“גלובס”, 10-11 ביוני 2014, מאת עמית טסלר): “…במקרה של תיקים קטנים, בשווי של מאות אלפי ₪, יתפסו קרנות הבית את רוב-רובו של תיק ההשקעות, בעוד שבתיקים הגדולים של תאגידים וחברות ייעשה בקרנות הבית שימוש מועט אם בכלל. נראה כי בעוד למשקיע הקטן אין יכולת מקצועית לבחינת הנעשה אצלו בתיק, הרי שתאגיד גדול לא יסכים לניפוח דמי הניהול שהוא משלם באמצעות שימוש בקרנות הבית”.

כלומר: כאשר מדובר בלקוחות בעלי תיקי השקעות קטנים עד ממוצעים, אשר לרובם אין את הידע המקצועי להבנת הדרך בה מתבצע ניהול תיקי השקעות, עשוי חלק ניכר מהתיק שברשותם להכיל את הקרנות של בתי ההשקעות בהם נמצא התיק. לעומת זאת, כאשר מדובר בתיקי השקעות גדולים אשר מתנהלים תחת פיקוח ובקרה פנימיים – כמעט שלא תמצאנה בהן קרנות הבית של אותם בתי השקעות בהם מנוהלים תיקים אלה. יש לקחת נושא זה בחשבון לפני שמתחילים לנהל תיק בבתי השקעות.

השאר תגובה